JAK VYDAT KNIHU – rady, jak na to

JAK VYDAT KNIHU:

Možností je víc než dost. Rozhodující je, kolik času a finančních prostředků hodláte na realizaci knihy vynaložit.

Rozhodně doporučuji s vydáváním nespěchat. Několikrát si text pečlivě pročíst, s odstupem času a v různém rozpoložení, z toho alespoň jednou nahlas. 
Vyplatí se oslovit několik nezaujatých přátel a nechat je text přečíst. Pokud se vám ani po té text neomrzel a k jeho vydání vás pobízejí i čtenáři rukopisu, můžete se směle pustit do příprav vydání.

V podstatě existují 4 možnosti vydání knihy, všechny z nich jsem vyzkoušel: Nakladatelství, vydavatelství, vlastní náklad a samizdat.

1. NAKLADATELSTVÍ

Pokud nemáte dostatek finančních prostředků a naopak máte přemíru času, respektive trpělivosti, můžete zkusit rukopis nabídnout některému z existujících nakladatelství. Aktuální seznam včetně informací, na jaký druh knižní produkce se daná nakladatelství zaměřují, naleznete v Almanachu Labyrint.

Je nutno počítat s tím, že podobných „nabídek“ nakladatelství dostávají desítky a že svou knižní produkci většinou plánují na několik let dopředu. Cestou může být oslovení některého z malých nakladatelství, případně finanční spoluúčast na vydání knihy.
Řada nakladatelství na svých stránkách specifikuje postup, jakým jim rukopis nabídnout. Markéta Dočekalová radí Jak správně nabídnout rukopis nakladatelství.

V případě kladné odezvy z nakladatelství se můžete propracovat až k licenční smlouvě o vydání díla. Zde je třeba přesně formulovat, co je obsahem smlouvy, na jak dlouho licenční práva na vydání knihy poskytujete a podobně. Nikdy nepodepisujte licenční smlouvu na dobu neurčitou či dokonce postoupení autorských práv ke knize. Smlouva by také měla obsahovat vaši odměnu – ta může být vyplacena formou jednorázového poplatku, nebo může být stanovena procenty z prodeje knih.

2. VYDAVATELSTVÍ

Další možností je vydání knihy zadat formou zakázky ve vámi zvoleném vydavatelství. Je nutno počítat s tím, že veškeré náklady i rizika spojená s vydáním i prodejem knihy padnou na vaše bedra. Vyplatí se přiučit se něco o grafickém zpracování textu, případně se obrátit na některého z vašich graficky nadaných přátel, který vám pomůže data připravit do patřičné podoby.


3. VLASTNÍ NÁKLAD

Dalším možností je vydání knihy vlastním nákladem. To vám uvolňuje ruce vytvořit knihu skutečně po svém, svobodně si vybrat ilustrace a obálku odpovídající textu, zvolit druh písma, papíru, náklad knihy. Jedině na vás zůstane, jaké tiskárny oslovíte kvůli kalkulaci nákladů tisku knihy a kterou nakonec vyberete. Tímto způsobem jsem vydal většinu svých knih.

ISBN pro vaši knihu vám na základě vaší žádosti obratem přidělí v Národní knihovně ČR.
Připravená data zpracuje tiskárna podle vašich požadavků a knihy dodá na vámi zvolenou adresu. Z osobní zkušenosti mohu doporučit například tiskárnu PB tisk Příbram, Těšínské Papírny nebo Tiskárny Havlíčkův Brod.

Malonákladový tisk nabízí například Publikace24Cenytisku nebo Knihovnička.


4. SAMIZDAT

Není nic snazšího než své texty namnožit na domácí tiskárně, secvaknout sešívačkou a rozhodit mezi přátele. Zde se otvírá nekonečné pole působnosti pro vaši fantazii. Text můžete napsat na počítači, psacím stoji nebo ručně. Můžete vybírat z celé škály papírů, hrát si s formátem knihy i její výtvarnou podobou… A s minimálními náklady tak připravit originální dárek pro vaše přátele. Já jsem tímto způsobem v nákladu 10-15 kusů publikoval kolem desítky sbírek básní.

Nezodpověděl jsem všechny Vaše otázky? Klidně mi napište nebo zavolejte, rád poradím.
michalcag@seznam.cz, tel: 775 642 390

1 komentář

Zapojte se do diskuze a řekněte nám svůj názor.

Jana Neubauerováodpovědět
9 března, 2024 o 11:30 am

Dobrý de, když jste si vydal knihy sám je možné je dostat na pulty knihkupectví?
V současné době dokončuji ženský román, přátelé mě žádají, abych ho vydala, ale jak píšete je to celkem nemožné.
Děkuji za odpověď. S pozdravem Jana Neubauerová

Napsat komentář