Chceš práci snů? Vytvoř si ji.

Jaké by to bylo, kdybych nemusel chodit do práce? Tu otázku si občas klade každý z nás. Je ale vůbec něco takového reálně možné?

Smutnou skutečností je, že dnes jsme zvyklí přesně na pravý opak, totiž být v práci prakticky celý den. Neustále v blízkosti internetu, nonstop dostupní pro pracovní telefonát. Nevyřízené pracovní úkoly se přelévají do času, který by měl patřit výhradně nám, naší rodině a tomu, co děláme opravdu rádi.

Dělejte to, co milujete a nebudete pracovat jediný den svého života.

Takto nabádal už před dávnými staletími Konfucius své žáky. O tom, že se nejedná o žádnou utopii, svědčí přibývající počet lidí, kteří opouštějí významné pozice i astronomické příjmy, aby se věnovali tomu, co mají skutečně rádi.

David Cháb pracoval dlouhé roky jako biolog, přitom vždy miloval tvoření. Dnes se věnuje hudbě a divadlu. Většinu roku žije na Kanárských ostrovech a píše inspirativní e-booky, které pomáhají dalším lidem žít svůj život snů.

„Myslím, že jsem živoucím důkazem toho, že se namísto honění se v práci dá dělat to, co přináší radost nejen mně, ale i lidem okolo. A dostávat za to zaplaceno,” uvádí David Cháb. „Nemám pocit, že bych pracoval, bavím se a raduji se.“

Prodával cigarety, teď rozdává radost hudbou

Ačkoliv sám nekuřák, řadu let se věnoval prodeji cigaret. Nekuřákem je Patrik Kee dodnes, namísto prodeje tabákových výrobků se však naplno věnuje zpěvu a hlasové improvizaci. Mimo jiné spolupracuje s Léčivým divadlem Gabriely Filippi. Jeho autorské pořady jsou velmi hravé a vždy nové, vyvěrající z okamžité inspirace.

Práce, pro kterou ses narodil, ještě neexistuje

Většinou si reklamy v ulicích příliš nevšímám, jedna mě přece jenom oslovila. Ve výloze visel plakát, na kterém si hrál malý chlapec. Nad ním byl nápis: Práce, pro kterou se narodil, ještě neexistuje.
To je úžasné poselství. Můžeme akceptovat daný stav, a nebo kdykoliv začít tvořit něco nového, originálního, do čeho vložíme svoji radost a své jedinečné schopnosti.
A že v tom zatím máme jenom malou praxi? Že máme jenom málo kontaktů nebo finančních prostředků na rozjezd? To nám nemůže zabránit, abychom se do toho pustili.

Vemme si na pomoc slavnou Einsteinovu rovnici E = mc²

m – hmotnost – přestavuje váhu, důležitost, kterou danému projektu dáváte. c – rychlost světla – je naše jiskra, zápal, který pro danou věc máme. Když se setká 100% váhy s maximálním zápalem pro věc, uvolní se nesmírné množství energie, které nám pomůže realizovat jakkoliv nápad nebo projekt – E. Tak směle do toho.